דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סנן דיווחים

5 בדצמבר 2017

דו"ח חדש: תוצרת הארץ - ניצול שטח פלסטיני לטיפול בפסולת ישראלית

דו"ח חדש של בצלם – "תוצרת הארץ" – חושף כיצד ישראל מנצלת את שטח הגדה המערבית כדי לטפל בפסולת, כולל בפסולת מסוכנת, הנוצרת בשטחה שלה. זאת, תוך ניצול כוחה כמדינה הכובשת ומעל לראשיהם של הפלסטינים, המודרים לחלוטין מתהליך קבלת ההחלטות בעוד שהם נחשפים לסיכונים סביבתיים ובריאותיים, שהם אינם מיודעים לגביהם.

3 בדצמבר 2017

שגרת כיבוש בחברון: חיילים פוגעים בתלמידים ובמורים בבית ספר יסודי

במהלך החודשים אוקטובר ונובמבר 2017 תיעד בצלם ארבעה מקרים שבהם התנכלו חיילים לתלמידים ומורים שנאלצים לעבור בשער המוצב כ-30 מטר מבית הספר וכ-50 מטר מהכביש המוביל להתנחלות קריית ארבע. הגבלות אלה, במקביל להתנכלויות הבלתי פוסקות מהן סובלים תושבי העיר הפלסטינים מצד אנשי כוחות הביטחון ומצד המתנחלים, מונעות מהתושבים כל אפשרות לקיים שגרה סבירה והופכות את חייהם לבלתי נסבלים.

3 בדצמבר 2017

לא מטופלים – ישראל מונעת מחולים במצב אנוש לצאת מהרצועה לצורך טיפול רפואי

פאתן אחמד, בת 26 מרצועה עזה, נפטרה באוגוסט האחרון מסרטן. מאחר שלא יכלה לקבל את הטיפול הנדרש לה בתוך הרצועה, ביקשה אחמד לצאת ולקבל טיפול זה בבית חולים במזרח ירושלים. ואולם מתוך תשע בקשות שהגישה לישראל, רק אחת התקבלה. אחמד אינה לבד: מדי שנה מגישים אלפי פלסטינים מהרצועה בקשות לטיפול רפואי חיוני בגדה (כולל במזרח ירושלים), ובישראל.

30 בנובמבר 2017
29 בנובמבר 2017

שוטרים עצרו באלימות עשרות מתפללים במסגד אל-אקצה, בהם בני נוער

ביום חמישי, 27.7.17 בערב, נשארו במסגד אל-אקצה כ-120 פלסטינים שהתכוונו ללון במקום מחשש שלא יורשו לשוב אליו למחרת לתפילת יום השישי, לאחר שבועיים שבהם הוגבלה הגישה למקום, בעקבות פיגוע. משטרת ישראל פשטה על המסגד ועצרה באלימות את כל הנוכחים, בהם בני נוער.

27 בנובמבר 2017

הצבא הטיל הגבלות חמורות על תנועת תושבי ארבע קהילות במסאפר יאטא

מאז ה-9.11.17 מטיל הצבא הגבלות על תנועתם של תושבי ארבע קהילות באזור מסאפר יטא שבדרום הר חברון: ח'ירבת אל-חלאווה, ח'ירבת ג'ינבה, ח'ירבת אל-פח'ית וח'ירבת אל-מרכז, המונים כ-600 תושבים, כמחציתם קטינים. הצבא הציב חסימות עפר על הדרכים המובילות לקהילות ועל דרכים המקשרות ביניהן והוא מונע מהתושבים לנוע ברכב ומחייב אותם ללכת מרחק ניכר ברגל עד לכביש הראשי.

24 בנובמבר 2017

שגרה בחברון: מעצרי קטינים במרכז העיר לאחר עימותים עם חיילים

ביום שישי ה-13.10.17 בשעות אחר הצהריים יידו נערים אבנים לעבר חיילים באזור באב א-זאוויה שבמרכז העיר חברון. החיילים ירו לעברם החיילים כדורי מתכת מצופי גומי, השליכו רימוני הלם ועצרו באלימות 18 צעירים ונערים, רובם מתחת לגיל 18. הנערים והצעירים שנעצרו נלקחו למחנה צבאי בחברון שם נחקרו ושוחררו רק בסביבות השעה 22:00.

22 בנובמבר 2017

ישראל כה בטוחה ביכולתה לגרש קהילות פלסטיניות שכבר אינה טורחת לייצר מראית העין של הליך חוקי

בחודש האחרון הודיעה המדינה לשלוש קהילות פלסטיניות באמצעות השארת צווים על אם הדרך שהיא עומדת לגרשן מבתיהן ומאדמותיהן: אום אל-ג'מאל ועין אל-חילווה בצפון בקעת הירדן, וג'בל אל-באבא באזור מעלה אדומים. יהיו ההליכים מכוחם מנסה המדינה לגרש תושבים פלסטינים מבתיהם אשר יהיו, מדובר באותו פשע: העברה בכפייה של אוכלוסייה מוגנת – הנחשבת לפשע מלחמה.

20 בנובמבר 2017

שכונת א-שייח' ג'ראח במזרח ירושלים: שוטרים עצרו שני אחים בני 13 ו-15 ותקפו את אמם

ב-8.9.17, במהלך הפגנה נגד פינויה של משפחת שמאסנה מביתה בשכונת א-שייח' ג'ראח שבמזרח ירושלים, עצרו שוטרים את ע.ח., בן 15, תקפו את אמו שניסתה להגן עליו ושחררו אותו לאחר כשעה. אחר כך עצרו גם את אחיו, מ.ח., בן 13, לקחו אותו לתחנת המשטרה, שם נחקר, חתם על עדותו שהייתה כתובה בעברית ושוחרר בסביבות השעה 22:30 בערבות של 1,000 ש"ח למעצר בית בן חמישה ימים.

19 בנובמבר 2017

שגרת כיבוש במחנה הפליטים בלאטה שליד שכם: הצבא מלווה באופן קבוע מאות מתפללים יהודים ל"קבר יוסף", מטיל הגבלות קיצוניות על התושבים וממרר את חייהם

במהלך החודשים אוגוסט-אוקטובר 2017 תיעד בצלם מספר כניסות שגרתיות של חיילים שליוו מאות מתפללים ישראלים לקבר יוסף שבפאתיה המזרחיים של העיר שכם. בכל אחת מהכניסות הללו, מטיל הצבא הגבלות גורפות על תנועת התושבים הפלסטינים באזור מחנה הפליטים בלאטה, ההופכים  לאסירים בבתיהם, משליך גז מדמיע על צעירים שמתעמתים עם החיילים ולעתים אף יורה בהם.