דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סנן דיווחים

14 בדצמבר 2017

חברון: חייל הכה נער בן 16 בראשו במהלך צעדת מתנחלים בעיר

ב-11.11.17 התקיימה צעדת מתנחלים ל"קבר עתניאל בן קנז" בעיר העתיקה בחברון. הצבא סגר את הרחובות שבהם עוברת הצעדה והורה לסגור בהם את החנויות. במהלך הצעדה תלשו מתנחלים דגלי פלסטין שהיו תלויים על דלתות חנויות שנסגרו. כמה עובדים בחנויות המושבתות, שישבו לצד הדרך, מחו על כך בצעקות ובשריקות ואז אחד החיילים הכה נער בן 16 בראשו בחזקה עם קנה הרובה שלו. אלימות זו היא חלק משגרת הכיבוש אולם היא אינה מתמצית בהכאתו של הנער אלא באה לידי ביטוי גם בהגבלות הקיצוניות שמטיל הצבא על תנועת הפלסטינים ובשיבוש שגרת חייהם – למען המתנחלים.

10 בדצמבר 2017

וידיאו: חיילים מכים צעיר פלסטיני בחברון

בתיעוד וידיאו שהגיע לידי בצלם נראית קבוצה גדולה של חיילים גוררת צעיר פלסטיני, תוך שימוש באלימות קשה. תושב חברון החל לתעד את האירוע לאחר ששמע את הצעיר זועק מכאב. האירוע האלים התרחש ביום שישי, ה-8.12.17, ברחוב ואדי אל-תופאח בחברון, בזמן שהפגנות רבות התקיימו ברחבי השטחים במחאה על הכרזתו של נשיא ארה"ב טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל. ממש לאחרונה, במסגרת סגירת תיק החקירה נגד דובר שוברים שתיקה, ניסתה צמרת פרקליטות המדינה לייצר מצג שווא על פיו אלימות של חיילים כלפי פלסטינים היא דבר חריג שבעטיו נפתחת תמיד חקירה.

3 בדצמבר 2017

שגרת כיבוש בחברון: חיילים פוגעים בתלמידים ובמורים בבית ספר יסודי

במהלך החודשים אוקטובר ונובמבר 2017 תיעד בצלם ארבעה מקרים שבהם התנכלו חיילים לתלמידים ומורים שנאלצים לעבור בשער המוצב כ-30 מטר מבית הספר וכ-50 מטר מהכביש המוביל להתנחלות קריית ארבע. הגבלות אלה, במקביל להתנכלויות הבלתי פוסקות מהן סובלים תושבי העיר הפלסטינים מצד אנשי כוחות הביטחון ומצד המתנחלים, מונעות מהתושבים כל אפשרות לקיים שגרה סבירה והופכות את חייהם לבלתי נסבלים. מדיניות זו הובילה לנטישה מאסיבית של התושבים הפלסטינים ולקריסה כלכלית של מרכז העיר. למרות תוצאות אלה, ממשיכות הרשויות ליישם מדיניות זו, ומקדמות בכך את הטרנספר השקט של הפלסטינים ממרכז העיר. 

24 בנובמבר 2017

שגרה בחברון: מעצרי קטינים במרכז העיר לאחר עימותים עם חיילים

ביום שישי ה-13.10.17 בשעות אחר הצהריים יידו נערים אבנים לעבר חיילים באזור באב א-זאוויה שבמרכז העיר חברון. החיילים ירו לעברם החיילים כדורי מתכת מצופי גומי, השליכו רימוני הלם ועצרו באלימות 18 צעירים ונערים, רובם מתחת לגיל 18. הנערים והצעירים שנעצרו נלקחו למחנה צבאי בחברון שם נחקרו ושוחררו רק בסביבות השעה 22:00. חיילים הנכנסים לחברון ומשבשים את חיי התושבים הוא עניין שגרתי בחברון, ובכלל זה מעצר נערים ומעשי אלימות. איש לא הבהיר לנערים מה עתיד להתרחש ולא איפשר להם להתקשר למשפחותיהם. ולמרות למרות גילם הצעיר, הנערים נחקרו ללא נוכחות עורך-דין או בן משפחה. מציאות זו היא חלק קבוע משלטון הדיכוי שישראל כופה על הפלסטינים ברחבי הגדה, כחלק ממימושו היומיומי והמתמשך של משטר הכיבוש.

10 בספטמבר 2017

וידיאו: כוחות הביטחון ריתכו את אחת הכניסות לבית בחברון בנימוקים מופרכים ותוך הפעלת אלימות

ב-13.8.17 הגיעו אנשי כוחות הביטחון לבית משפחת אל-מוחסתב במרכז העיר חברון, ריתכו את אחת מדלתות הכניסה לבניין והפעילו אלימות קשה כלפי בת משפחה שניסתה למנוע מהם את הדבר. טענתם שהדבר נועד לכאורה למנוע מעבר של "חשודים" היא מופרכת ומנותקת מהמציאות. ממילא, גם לו היה בה שמץ של אמת, לא היה בכך כדי להצדיק פגיעה כה קשה במשפחת אל-מוחתסב. מקרה זה הוא רק דוגמה נוספת למדיניות ההפרדה והגבלות התנועה שמיישמת ישראל במרכז העיר חברון, המלווה בהתנכלויות, מעשי אלימות והטרדות יומיומיות מצד אנשי כוחות הביטחון והמתנחלים.

20 ביולי 2017

קיץ 2017: הגבלות חדשות על תנועת פלסטינים בחברון מעמיקות את בידודן של שכונות פלסטיניות

מאמצע שנות התשעים מיישם הצבא מדיניות של הפרדה-תוך-אפליה במרכז העיר חברון. במסגרת זו סגר הצבא רחובות ראשיים באזור לתנועת פלסטינים – חלקם לחלוטין ובחלקם הוא מתיר תנועה ברגל בלבד. במאי 2017 החליט הצבא להחמיר עוד יותר את ההגבלות הקיצוניות על תנועת פלסטינים. הפגיעה האנושה בעשרות אלפי פלסטינים, המהווה ענישה קולקטיבית, אינה מאפשרת להם לנהל שגרה סבירה והופכת את חייהם לבלתי נסבלים. כך מקדמת ישראל את הטרנספר השקט והמתמשך של פלסטינים ממרכז העיר.

18 ביוני 2017

תחקירני שטח של בצלם עוכבו על-ידי המשטרה בחברון בעת שתיעדו הגבלות על תנועה

תחקירני השטח של בצלם בחברון, מנאל אל-ג'עברי ומוסא אבו השהש, עוכבו היום בידי משטרת ישראל בחברון בעת שתיעדו בווידיאו החמרה בהגבלות הקיצוניות שמטיל הצבא על תנועת פלסטינים במחסום המאפיה בעיר. אל-ג'עברי מוחזקת עדיין במשטרת קריית ארבע, לאחר שנחקרה, ואילו אבו השהש הוחזק במחסום במשך כארבעים דקות ושוחרר.

17 במאי 2017

הילד מ-H2 בפסטיבל וינה לקולנוע

סרטה הדוקומנטרי הקצר של הלן יאנובסקי, הילד מ-H2, שצולם בשיתוף עם תחקירני השטח ומתנדבי פרויקט המצלמות של בצלם בחברון, והופק על ידי מחלקת הווידיאו של בצלם, יוקרן בפסטיבל קולנוע בווינה (Vienna Shorts Festival), ביום ראשון ה-4 ביוני. הסרט אף ישתתף בתחרות בינלאומית שתערך במסגרת הפסטיבל. הסרט הדוקומנטרי עוקב אחר מוחמד בורקאן בן ה-12, החי באזור H2 בעיר חברון, הנמצא תחת שליטה צבאית ישראלית מוחלטת.

23 במארס 2017

חיילים גררו ילד בן שמונה במשך יותר משעה מבית לבית בחיפוש אחר מיידי אבנים בחברון

ב-19.3.17 בשעות הצהרים, בסביבות השעה 13:30, תפסה קבוצה של יותר מ-15 חיילים את סופיאן אבו חיתה, בן שמונה, שיצא מביתו כשהוא יחף כדי לחפש צעצוע שאבד לו. שני חיילים אחזו בו וגררו אותו לשכונת אל-חריקה ושם הכניסו אותו למספר בתים, כשהם דורשים ממנו להצביע על ילדים שיידו קודם לכן אבנים ובקבוק תבערה על ההתנחלות קריית ארבע. לבסוף, לאחר יותר משעה, הצליחו מספר נשים לחלץ את סופיאן אבו חיתה מידי החיילים ולהשיב אותו לאמו. מתנדבת בצלם תושבת השכונה, מאי דענא, ותושב נוסף, תיעדו את המתרחש בווידיאו.

10 בינואר 2017

סרט דוקומנטרי בהפקת בצלם ישתתף בפסטיבל הקולנוע בברלין

הקרנת הבכורה לסרט קצר של הלן יאנובסקי, הילד מ-H2, שצולם בשיתוף עם תחקירני השטח ומתנדבי פרויקט המצלמות של בצלם בחברון, והופק על ידי מחלקת הווידיאו של בצלם, תיערך בפסטיבל הברלינלה ה-67, שיתקיים בין ה-9 ל-19 בפברואר 2017. הסרט ישתתף בתחרות הסרטים הקצרים של הפסטיבל. הסרט הדוקומנטרי עוקב אחר מוחמד בורקאן בן ה-12, החי באזור H2 בעיר חברון, הנמצא תחת שליטה צבאית ישראלית מוחלטת.